Větrné setkání s maltskou kulturou

Je pár minut po půlnoci a já jedu domů. Po týdnu stráveným na Maltě. Ze sedadla spolujezdce pozoruju za sklem se mihotající světla nočního Brna a v hlavě mi běží film událostí, který jsem za poslední týden prožila. Nostalgickej smutek, jenž by byl v této situaci namístě, se ovšem nedostavil, tedy zatím. Namísto něj vnímám zvláštní pocit vděčnosti a vnitřního klidu.

Pomalu, ale jistě mi dochází, že v životě není kam spěchat. Není nutný z navštívené země na vlastní oči spatřit co nejvíc památek (což za nás s Petrou elegantně vyřešila rozloha Malty). Mnohem důležitější je umět si všímat detailů a rozhlížet kolem sebe, což při přecházení silnice platí dvojnásobně – pořádné rozhlížení se je na Maltě, vzhledem k její hustotě zalidnění, z níž logicky vyplývá i hustota dopravní, nezbytnost. Sice jsme obě byly pojištěný, ale letět na Maltu, abych se tam nechala sejmout prvním autem, by mně osobně bylo trošku trapný.

,,Všechny okamžiky si užiju naplno, žádný koukání do mobilu ani přehnaný photoshooty jednotlivých míst a budov.“ Tak zněla jedna ze skvostných myšlenek, s nimiž jsem v malým ostrovním státu protkaným značným počtem historických staveb přistávala. Zní to hezky, ostatně jako většina podobných cílů. Ale co praxe? Dokázala jsem slib sama sobě dodržet? No, dokázala, ale jen částečně. Nicméně statistika v telefonu jasně říká, že oproti běžné době, kterou na této krabičce-bráně vedoucí do kyberprostoru za běžných okolností strávím, jsem se výrazně polepšila. Fakt!

Jak jsem se již zmínila v popisku svýho instagramovýho příspěvku, Malta si mě hned získala zejména svou architekturou. Na ní mě baví to, jakým způsobem je dodržována jednota v oblasti barev – všechny budovy jsou laděny do podobnýho odstínu – a to na všech ostrovech. Ani stavby modernějšího rázu tak nijak nekazí celkovej dojem, jako se tomu děje například v Česku.

Cenově je Malta srovnatelná s Českou republikou. Jídlo v restauracích ovšem patří mezi nákladnější záležitosti. Proto jsme se, jakožto ekonomicky smýšlející intelektuálky, rozhodly nakoupit potravinovou zásobu na celý týden s tím, že si minimálně jedno větší jídlo za den uvaříme samy na svým airbnb. I na Maltě je možné nalézt řetězec Lidl – ten se pojí s jedním z našich prvních intenzivních zážitků našeho pobytu, kdy se nám podařilo ostrými rohy roztrhat tašky, díky čemuž se z naší cesty na byt stala fyzicky náročná improvizace.

Počasí na Maltě dominuje silný vítr. Ten stojí i za častými výpadky proudu. Zimní bunda, o níž jsem se před přistáním domnívala, že si ji beru zbytečně, se ukázala být dobrým nápadem. To platí i pro čepici. Chcete-li mimo letní období obdivovat krásy místních útesů, jsou tyto dvě položky nezbytností.

Městská (nebo spíše ostrovní) hromadná doprava je propojená v rámci celého ostrova. Především v souvislosti s ní jsem si odvezla řadu intenzivních zážitků. My zvolily sedmidenní jízdné za 21 Euro – to platí nejen na ostrově hlavním, ale i na Gozu. Prvním nezvykem je jízda vlevo. Tím dalším jsou jízdní řády – na ty se, z důvodu již zmíněné dopravní hustoty, nelze spolehnout. Někdy holt autobus pojede, někdy ne. Většina zastávek je na znamení – to jsme poznaly hned na začátku pobytu. Pokud jste někdy zažili jste jízdu brněnskými rozjezdy, punkovej styl jízdy místních autobusů vás tolik nerozhodí. Každopádně je nejlepší si co nejrychleji sednout. Anebo se pevně držet.

Fakta a zajímavosti

  • Skládá se celkem ze tří ostrovů – Malty, Goza a Comina
  • Mluví se zde dvěma jazykymaltsky a anglicky
  • Jedná se o nejmenší stát členský stát EU, který je rovněž součástí eurozóny
  • Celá Malta je poseta chrámy – těch tu najdete více než 360
  • Na počet obyvatel (kolem 400 tisíc) zde připadá nejvíce mnichů a jeptišek na světě
  • Vzhledem k vlivu Velké Británie se na Maltě jezdí vlevo, je tu i velké množství červených telefonních budek
  • Populární pohled na katedrálu sv. Pavla – dominantu Valletty – se vám přímo ve Vallettě nenaskytne. Musíte se pro něj vydat do Sliemy
  • Obyvatelé Malty jsou zcela závislí na importu ze zahraničí – nebo spíše zámoří. Potraviny a další důležité potřeby sem putují z Evropy, nejčastěji z italské Sicílie. Problém nastává při příliš silném větru či bouřce – občas se stává, že v důsledku rozmarů počasí zejí regály v obchodech prázdnotou
  • Nejčastějším cílem letní dovolené Malťanů je Tunisko
  • Ostrov je tak malý, že místním firmám se nevyplatí investovat do marketingu, tím pádem zde o influencerství nemůže být řeč. Jednoduché to nemají ani místní celebrity – ty tu nejsou ani zdaleka brány tak vážně jako jinde na světě

Kam na jídlo/kafe?

Trend hipsterských kaváren (ano, jsem si plně vědoma, že jsem se právě dopustila oxymoronu nemalé velikosti) na Maltu dosud nedorazil. V tomto duchu se nesou především pobočky nizozemské pražírny Lot Sixty One. Za sebe s Petrou můžu doporučit především tu vallettskou, kterou jsme objevily díky (původně českýmu) projektu European Coffee Trip.

Vyhlášenou kavárnou je i Caffe Berry. Ta nás navnadila svou prezentací na Instagramu. Vydaly jsme se ji navštívit s vidinou příjemnýho posezení v útulným interiéru. Ten skutečně útulný byl, jen příliš místa na delší sezení tu nenajdete. Nicméně kávu mají výbornou. A nejen ji – nabízejí i například žlutavé latté z kurkumy, růžové z červené řepy či modré s extraktem ze spiruliny. O jejich nabídce (i vegan!) dortíků bych mohla s jiskřičkama v očích vyprávět celý hodiny.

Jelikož jsem se před nedávnem rozhodla dát na rostlinnou stravu (o tom mám v plánu se více rozepsat v jednom ze svých budoucích článků), mým hlavním kritériem pro výběr podniků byl počet nabízených vegan options. V tomto ohledu mě Malta příjemně překvapila – většina námi navštívených občerstvení měla viditelně označeno, jaká konkrétní jídla neobsahují žádné živočišné produkty. Čistě veganským podnikům Malta a její obyvatelstvo příliš neholduje. Z těch jsme navštívily pouze jednu – Foam & Fork a došly k názoru, že nás mrzí, že zrovna tento podnik v tu dobu zející prázdnotou není mezi místními oblíbenější. Troufám si tvrdit, že v Česku by tento koncept byl hitem. Příjemně jsme byly překvapeny i jídlem z bistra NO.43 – ani tady neumřou vegani hlady.

Co dodat na závěr? Pokud vás láká výlet do jiné kultury, než na kterou jste zvyklí, a zároveň se chcete vyhnout typickým destinacím, u nichž máte pocit, že potkáváte Čechy častěji než místní, výlet na Maltu můžu vřele doporučit. Vděčím jí za řadu krásných vzpomínek spojených s její autenticitou a věřím, že každý si zde najde to svoje – městskou architekturu, historii přítomnou na každým kroku či přírodní bohatství.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s